Звуки [с], [с′]. Позначення їх буквами
С, с («ес»)
Навчання грамоти
(читання)
Тема. Звуки [с], [с′]. Позначення їх буквами С, с («ес»)
Мета: ознайомити учнів з
буквою С («ес»), її звуковим значенням;
формувати вміння виконувати синтетичні та аналітичні дії зі звуками; вчити
читати склади, слова з новою буквою, працювати з анаграмами, вдосконалювати
навички звукового аналізу слів; розвивати мовлення, мислення; виховувати дбайливе
ставлення до природи та близьких людей.
Обладнання: малюнки до загадок,
макет сонечка, фішки для звукових моделей, зошити, плакат «Правильно сиди під
час письма».
Хід уроку
I. Організаційний
момент
Учитель перевіряє наявність на
партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.
II. Мотивація
навчальної діяльності
— До нас на урок завітала гостя.
Відгадавши загадку, ви назвете її.
1 Відгадування
загадки
Що воно за дивна птиця —
Світла денного боїться.
Дзьоб гачком, великі очі,
І не спиться їй щоночі.
Ху-ху-ху! — кричить вона.
Відгадали? Це... (сова).
— Сова принесла листа, але по дорозі
загубила ключик. Щоб його знайти, потрібно виконати завдання.
2 Звуко-складовий
аналіз слова-відгадки
— Хором назвіть перший звук у слові.
(У цей момент випадає ключик.)
— Як ви гадаєте, який звук ми будемо
сьогодні вивчати?
III. Повідомлення
теми і завдань уроку
Учитель, зачитуючи листа, ознайомлює
дітей із темою уроку та завданнями.
Дорогі діти!
Вітає мудра вас Сова.
Навчаю учнів також я;
Не хлопчаків і не дівчат,—
Пташок, комах, також звірят.
Усі вони старанні, здібні,
Завжди уважні і активні.
Вивчали звук [с] учора ми.
Сьогодні вивчіть його ви.
Завдання вам передаю,
Бажаю успіху. Угу!
— Завдання виконаємо ми?
— Тож часу не гаймо, почали.
IV.
Ознайомлення з новим звуком
1 Виділення звуків
[с], [с′]
Сіло сонце на сосну,
Сонно мовило: «Засну!»
Сосни сонечко гойдали.
Сосни сонечко благали:
— Сонце, сонечко, не треба,
Стане темно нам без тебе!
2.
Артикуляція звуків [с], [с′], віднесення їх до приголосних
3.
Аналітико-синтетичні вправи
1) Гра
«Утвори склад»
Учитель називає
звуки, учні утворюють з них склади.
2) Гра
«Назви звуки»
Учитель називає
склад, учні називають звуки, які його утворюють.
3) Гра «Мікрофон по
колу»
Учні добирають свої
слова з новими звуками.
4) Робота в
парах
— Серед предметів, зображених на
малюнках, виберіть тільки ті, в назвах яких ми чуємо звуки [с] та [с′].
V. Фізкультхвилинка
Станем струнко! Руки в боки!
Пострибаєм, як сороки,
Як сороки білобоки —
Стрибу-стрибу! Скоки-скоки!
А тепер, як жабенята,
Хочем трохи пострибати.
Ква-ква-ква! Ква-ква-ква!
Щоб спочила голова.
VI.
Ознайомлення з новою буквою
1. Розгляд букви. Аналіз її
графічної будови. Добір
предметів з навколишнього середовища, схожих на букву с
Сіра гуска їсть овес
І сичить сердито: «Ес-с-с!»
Сіра гуско, не сварись!
Ось ця буква «ес», дивись:
Як пиріг-маківничок,
Наче місяця ріжок.
В. Гринько
2. Місце букви в касі
3. Повторення
правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку та розміщувати
зошит під час письма
4. Друкування літер С, с у
зошитах
5. Читання складів
з вивченою буквою
На дошці — малюнок сонечка, в
середині буква с, на промінцях — а, о, і, и, у. Під керівництвом учителя діти
читають прямі та обернені склади.
1. Робота за
сторінкою підручника (с. 42–43)
2.Робота з
твором В.О.Сухомлинського «Хто кого веде
додому»
Хто кого веде додому
У дитячому садочку хлопчики-однолітки Василько і Толик. Обом по
п'ять років, їхні матері працюють. Коли повертаються з роботи, заходять у
дитячий садочок. Мати одягає Василька, бере його за руку й каже:
- Ходімо, Васильку, додому.
А Толик одягається сам, бере маму за
руку й каже:
- Ходімте, мамо, додому.
Дорогу перемело. Є тільки вузенька
стежечка серед снігових заметів.
Мати Василькова йде по снігу, а син
стежечкою. Бо мама веде Василька додому.
Толик йде по снігу, а мати стежечкою. Бо
Толик веде маму додому.
Минуло дванадцять років. Стали Василько й Толик сильними, стрункими,
красивими юнаками.
Якось занедужала тяжко Василькова мати.
Того самого дня важко захворіла і
Толикова мати.
Лікар жив у сусідньому селі за кілька
кілометрів. А було це взимку, дорогу засипало снігом.
Василько вийшов за ворота, глянув на
сніг та й каже:
- Хіба можна по такому снігові йти?
Постояв трохи Василько й повернувся до
хати.
А Толик пішов глибоким снігом у сусіднє
село й повернувся з лікарем.
- Хто в цьому
оповіданні самостійний?
- Як Толик
дбав про рідних: коли був у дитячому садку і коли виповнилося йому дванадцять років?
- Хто вам
сподобався? На вашу думку, хто справжній
син?
- Як ви
доведете свою самостійність? Адже ви вже школярі.
- Дайте назву
оповіданню, щоб в слові був звук [с]. (Сини), (Самостійний),(Справжня
людина)…
- Хто зможе викласти з літер слово син?
- Скільки звуків
в цьому слові?
3. Робота зі
скоромовкою.
Спить сам собі сом.
Спати самому солодко сому.
4. Робота зі
складовою таблицею
— Назвіть звуки, які позначають
букви в червоних кружечках.
— Назвіть звуки, які позначають букви
у синіх кружечках.
— Прочитайте надруковані склади.
Читання складів по горизонталі, по
вертикалі з нарощуванням темпу.
а) Читання колонок
слів
б) Читання хором
в) Читання
підкреслених складів
г) Читання односкладових слів
VІІІ.Фізкультхвилинка
(гімнастика для очей)
Сидять маленькі совенята.
Раз — розплющили оченята.
Подивилися навколо.
Потім — вгору і додолу.
Оченята — блим, блим, блим!
Відпочити треба їм!
Вправо, вліво оченята
Повертали совенята.
Совенята будуть спати,
А ми будемо читати.
ґ) Читання
слів зі складом со
д) Читання
слів, що позначають один предмет
е) Читання
слів, що позначають багато предметів
5. Робота в
парах
Учні працюють з
анаграмами, використовуючи розрізну азбуку.
6. Розгляд
ілюстрації (с. 43)
— Кого ще навчає мудра Сова?
— В назві якої тварини чуємо
вивчений звук?
— Як ви гадаєте, де живуть учні
мудрої Сови?
— Поміркуйте. Дайте назву цьому
малюнку.
VIII.
Підсумок уроку
— З якими новими звуками ви
ознайомилися на уроці?
— Дайте характеристику цим звукам.
— Назвіть букву, якою вони
позначаються.
—
Яке із завдань мудрої Сови вам найбільше
сподобалось?
— Як
називалося оповідання В.Сухомлинського?
Немає коментарів:
Дописати коментар